Top 5 gier planszowych na dobry początek

Century: Nowy Świat

Dobra gra dla zielonych graczy – mało zasad do wytłumaczenia, a w późniejszych fazach można mimo wszystko nieźle kombinować. Przy bardzo ładnym wydaniu, ładnych ilustracjach i solidnych komponentach (zwłaszcza miseczki są warte uwagi!) Century staje się dobrą gra na rozpoczęcie przygody z planszówkami.

Welcome To

Problemem może okazać się próg wejścia, zwłaszcza przy tłumaczeniu reguł łatwo o zniechęcenie świeżych w temacie planszówek graczy. Ale po kilku kolejkach sytuacja robi się jasna i wszyscy z wyjątkowym zacięciem numerują swoje domki, tworzą osiedla i zdobywają punkty.

Catan

Czyli klasyk klasyków. Bardzo proste zasady, ekspresowe ich tłumaczenie, duża doza interakcji, bardzo dużo dodatków, którymi można wzbogacać rozgrywkę. W sumie sam zaczynałem od tej własnie pozycji, więc bez zbędnych słów – gorąco polecam!:)

Eldritch Horror

Warunkiem koniecznym przy wdrażaniu tej gry u początkujących graczy jest posiadanie w składzie tzw. Mistrza Gry, czyli człowieka obeznanego z zasadami, potrafiącego sprawnie je wytłumaczyć. Przy czym wystarczy przedstawić tylko małą część zasad dla każdego z graczy, aby mogli swobodnie i w miarę świadomie wykonywać swoje akcje, natomiast zasady dotyczące odczytywania kolejnych kart, sterowania silnikiem gry itp. nie muszą być przez Mistrza Gry ujawniane. Dzięki temu początkujący w miarę bezboleśnie mogą zwiedzać świat przedstawiony w grze, dokonywać wyborów i cieszyć się klimatem zaczerpniętym z prozy Lovecrafta.

Metropolia (Machi Koro)

Machi Koro to prosta, aczkolwiek bardzo wciągajaca gra w układanie własnego miasta z puli budynków dostepnych dla wszystkich graczy. O tym, która budowla przynosi profity, decyduje rzut kostką – każdy budynek ma przypisaną konkretną ilość oczek. Tak w skrócie wyglądaja zasady tej gry, i wbrew pozorom jest ona baaardzo wciągająca, szczególnie dla osób, które nie miały do czynienia wcześniej z planszówkami. W zasadzie później twórczo na mechanice tej pozycji skorzystała Valeria, komplikując rozgrywkę – ale w pozytywny sposób. Gra dla absolutnie całej rodziny – przetestowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.