Cthulhu: Death May Die

Kolejna bardzo udana gra umieszczona w uniwersum stworzonym przez H. P. Lovecrtaft’a – tym razem mamy do czynienia z czymś na kształt taktycznej przygodówki. 

Pierwszy kontakt z grą jest bardzo pozytywny. W dużym pudle mieści się sporo figurek wysokiej jakości, kilka jest naprawdę dużych – szczególnie wyróżniają się figurki Przedwiecznych, z którymi będziemy walczyć.

Przed każdą sesją wybieramy, który z Przedwiecznych będzie naszym głównym przeciwnikiem – w podstawce mamy do wyboru Cthulu lub Hastura. Determinuje to rodzaj ich pomniejszych popleczników, którzy będą się snuć po planszy i uprzykrzać nam życie, ale także każdy z głównych antagonistów wprowadza różne efekty.

Kolejnym krokiem jest wybór jednego z sześciu scenariuszy i ułożenie planszy zgodnie z opisem. Na koniec najważniejsza rzecz, czyli wybór naszego bohatera – do wyboru jest kilkanaście zróżnicowanych postaci, każda z własną, nie za długą historia umieszczoną na odwrocie każdej planszetki postaci. Każdy z badaczy posiada 3 umiejętności, które można rozwijać według własnego uznania, a które determinują nasz styl gry. Dodatkowo, w trakcie rozgrywki można zdobywać różne przedmioty lub towarzyszy, którzy dają własne, bonusowe efekty.

Wizualnie gra prezentuje się pięknie. Mamy do czynienia z dużą ilością plastiku, figurki cechują się sporym stopniem szczegółowości. Grafiki na modułowo układanej planszy są bardzo klimatyczne i pomagają wczuć się w klimat zagrożenia.

Jeśli chodzi o trudność, gra jest zdecydowanie łatwiejsza np. od Eldritch Horror. Poziom trudności określiłbym ogólnie jako średni, nie jest trudno wygrać scenariusz, ale też wyczuwalne jest zagrożenie porażką. Jest też dużo bardziej taktyczna i szybsza, tury graczy odbywają się płynnie i sprawnie. Wynika to też z faktu, że w Cthulu DMD jest dość mało tekstu do czytania, a dużo walki i taktycznej rozgrywki.

plusy ++++++

+ wspaniałe figurki w dużej ilości

+ generalnie oprawa graficzna, składająca się na efekt WOW

+ można stopniować trudność poszczególnych scenariuszy min. poprzez wybór przedwiecznego

+ łatwe zasady, szybkie tury graczy

+ duża ilość zróżnicowanych postaci

+ każdy scenariusz to unikalna plansza, przedmioty i wydarzenia

+ praktyczna i ładna wypraska

+ bardzo przyjemny dungeon crawler, osadzony w klimacie powieści Lovecraft’a

minusy --

- wydaje się, że scenariuszy mogłoby być więcej

- dla wyjadaczy może okazać się zbyt łatwa

- po rozegraniu sześciu gier (w pudełku jest sześć scenariuszy), pozostaje nam tylko niewielka modyfikacja różnorodnością gier (można grać różnymi badaczami, przeciwko jednemu z dwóch dostępnych Przedwiecznych)

0
Ocena na portalu Board Games Geek
Trudność
65%
Fun z gry
90%

AutorRob Daviau, Eric M. Lang
ArtyściNicolas Fructus, Karl Kopinski, Thierry Masson, Edgar Skomorowski, Adrian Smith, Richard Wright
WydawcaCMON Global Limited, Asmodee, Asmodee Italia, BoardM Factory, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Game Harbor, Guillotine Games, Hobby World, Portal Games, REXhry
Rok wydania2019
# graczy1 – 5
Sugerowana # graczy Best with 5 players
Recommended with 1, 2, 3, 4 players
(169 voters)
Czas gry120
Sugerowany wiek graczy14 and up
Sugerowany przez użytkowników BGG wiek graczy10 and up
(32 voters)
KategoriaFantasy, Fighting, Horror, Miniatures
MechanikaAction Points, Cooperative Game, Dice Rolling, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Variable Player Powers
RozszerzeniaCthulhu: Death May Die – Black Goat of the Woods, Cthulhu: Death May Die – CMON Comics: Vol. 1 Promos, Cthulhu: Death May Die – R’lyeh Rising, Cthulhu: Death May Die – Scarlett Hayes, Cthulhu: Death May Die – Season 2 Expansion, Cthulhu: Death May Die – Unspeakable Box, Cthulhu: Death May Die – Yog–Sothoth
PrzynależnośćCategory: Dungeon Crawler, Components: Dice with Icons, Components: Miniatures, Creatures: Monsters, Crowdfunding: Kickstarter, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Cthulhu Mythos
Tytuł oryginalnyCthulhu: Death May Die
Inne NazwyCthulhu: A halandó halál, Cthulhu: I smrt může zemřít, Ктулху: Смерть может умереть, 克苏鲁:死亡湮灭, 크툴루: 죽음마저 죽으리니

Infos courtesy of boardgamegeek.com. More Infos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *